Ostatnia ze spółek nadzorowanych przez pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej ma nowego prezesa zarządu. Na czele PERN stanął Daniel Świętochowski. Rząd postawił na awans wewnętrzny – menedżer jest związany ze spółką od ponad 20 lat. Do zarządu spółki dołączył także Piotr Gryska.
W grudniu 2015 roku ówczesny rząd z premier Beatą Szydło na czele postanowił utworzyć nowe stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Funkcję tą w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości pełnili kolejno Piotr Naimski, Mateusz Berger, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska oraz Adam Guibourgé-Czetwertyński. Po zmianie władzy w grudniu 2023 nowy rząd postanowił utrzymać to stanowisko. Objął je Maciej Bando, który w latach 2013-2019 stał na czele Urzędu Regulacji Energetyki.
Do zadań pełnomocnika należy nadzór nad spółkami zarządzającymi strategiczną infrastrukturą państwa, przeznaczoną do przesyłu energii elektrycznej, gazu ziemnego oraz paliw płynnych i ropy naftowej. Wśród tych spółek należy wymienić Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Gaz-System oraz PERN. Pełnomocnik nadzoruje także obecnie spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe, powołaną do budowy pierwszej w Polsce dużej elektrowni jądrowej. We wszystkich spółkach oprócz PERN dość szybko powołane zostały nowe władze. Na czele PSE stanął Grzegorz Onichimowski. Z kolei Gaz-Systemem kieruje Sławomir Hinc. W przypadku Polskich Elektrowni Jądrowych pełnienie obowiązków prezesa zarządu powierzono Leszkowi Juchniewiczowi.
Nieco inna sytuacja miała miejsce w PERN, spółce zarządzającej siecią rurociągów surowcowych i produktowych oraz magazynami ropy naftowej i paliw płynnych, gdzie wprawdzie
odwołano czterech wiceprezesów zarządu (Sebastiana Bojemskiego, Pawła Kolczyńskiego, Włodzimierza Marosa i Damiana Wieczorka), jednak na stanowisku prezesa zarządu pozostał Mirosław Skowron, który zdążył ogłosić nową strategię rozwoju spółki. Krótko po zaprezentowaniu strategii prezes Skowron niespodziewanie złożył rezygnację. Mirosław Skowron został powołany na dotychczasowe stanowisko pod koniec rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jego nominacja była zaskakująca – menedżer w latach 2018-2023 zasiadał w zarządzie spółki Ciech, kontrolowanej przez Sebastiana Kulczyka.
Po rezygnacji prezesa Skowrona w skład zarządu PERN wchodzili powołany niedawno Marcin Giemza oraz Zdzisław Koper, przedstawiciel pracowników. Od 3 czerwca zarząd spółki pracuje już w pełnym składzie. Na jego czele stanął Daniel Świętochowski, związany zawodowo ze spółką nieprzerwanie od 2003 roku. Ostatnio pełnił funkcję dyrektora Pionu Handlowego. Od roku 2019 jest także przewodniczącym rady nadzorczej Naftoportu, w którym pakiet udziałów posiada także ORLEN. W przeszłości stał także na czele Pionu Eksploatacji oraz Biura Operacji. Jest inżynierem, absolwentem Politechniki Wrocławskiej na kierunku elektronika i telekomunikacja oraz studiów podyplomowych MBA Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów.
Do zarządu PERN powołany został także Piotr Gryska. To radca prawny. Duża część jego kariery zawodowej była związana z finansami publicznymi – w latach 2002-2004 pełnił funkcję zastępcy Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych, natomiast w latach 2005-2017 był członkiem Głównej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. W latach 2009-2015 pełnił także funkcję wiceprezesa Rządowego Centrum Legislacji. Od 2015 roku pracował na różnych stanowiskach w obszarach compliance, korporacyjnym i prawno-regulacyjnym w takich spółkach, jak ORLEN, Polskie Elektrownie Jądrowe i Gaz-System. Z PERN był związany od 2023 roku jako kierownik Działu Zgodności i pełnomocnik zarządu ds. compliance. W przeszłości pracował także w Najwyższej Izbie Kontroli.