Partner serwisu
Biznes i przemysł

Dachy płaskie. Jak odpowiednia izolacja wpływa na koszty utrzymania hal i magazynów

Dalej Wstecz
Data publikacji:
10-07-2023
Ostatnia modyfikacja:
10-07-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Dachy płaskie. Jak odpowiednia izolacja wpływa na koszty utrzymania hal i magazynów
fot. ASK Nieruchomościzdjęcie poglądowe
Dachy płaskie są chętnie stosowane na budynkach o różnym przeznaczeniu. Jak wiadomo, układy tego typu mogą być wykonywane na podłożu z blachy perforowanej lub na betonie.

Każdy dach płaski wieńczący ogrzewany budynek wymaga ocieplenia. W budownictwie istnieje kilka technologii przeznaczonych do tego celu. Ich podstawową różnicą jest sposób mocowania i wykończenia izolacji.

Charakterystyka dachów płaskich
Dach płaski to rodzaj warstwowej przegrody wieńczącej budynek, której nachylenie nie przekracza 12 stopni. Układ tego typu może być stosowany w budynkach o różnym przeznaczeniu. Podstawowy podział stropodachów dotyczy rodzaju podłoża pod warstwy izolacyjno-wykończeniowe. Z tego względu można wyróżnić:
  • dachy na podłożu z blachy trapezowej pełnej;
  • dachy na podłożu z blachy trapezowej perforowanej;
  • dachy na podłożu betonowym.

Bez względu na zastosowane podłoże, w każdym przypadku konieczna jest izolacja dachu płaskiego. W budownictwie istnieje kilka technologii ocieplania przegród wieńczących budynek o niewielkim kącie nachylenia do poziomu. Poszczególne rodzaje systemów różnią się przede wszystkim ze względu na układ i sposób mocowania warstw wykończeniowych.

Izolacja z wełny skalnej na dach płaski
Wełna skalna jest najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem w zakresie izolacji dachów płaskich bez względu na rodzaj podłoża. Wysoka użyteczność tego wyrobu wynika nie tylko z niskiej wartości współczynnika przewodzenia ciepła lambda, ale także z dodatkowych cech.

Izolacja z wełny skalnej ogranicza przenoszenie dźwięków i pogłosu oraz tłumi drgania, zapewniając komfort akustyczny w budynku. Dowodem tego jest udokumentowana izolacyjność akustyczna właściwa wynosząca 49-50 dB.

Skalny materiał, ze względu na swoją niepalność, gwarantuje również najwyższy poziom bezpieczeństwa użytkowania obiektów. Izolacja z wełny jest odporna na działanie ognia i temperatur pożarowych, przekraczających nawet 1000°C. Wyrób ten tworzy skuteczną zaporę przeciwogniową, która utrudnia rozwój pożaru, jak również rozprzestrzenianie się płomieni na inne pomieszczenia.

Odporność na temperatury pożarowe sprawia także, że izolacja nie ulega uszkodzeniu ani zniszczeniu podczas grzania papy termozgrzewalnej pełniącej funkcję izolacji przeciwwilgociowej i pokrycia na dachach płaskich.

Wełna skalna może być klejona do podłoża lub mocowana z zastosowaniem łączników mechanicznych. Wierzchnie wykończenie izolacji może mieć formę wspomnianej już papy lub blachy. Co bardzo ważne, wełna skalna być stosowana także w przypadku dachów płaskich zielonych.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5