Dachy płaskie są chętnie stosowane na budynkach o różnym przeznaczeniu. Jak wiadomo, układy tego typu mogą być wykonywane na podłożu z blachy perforowanej lub na betonie.
Każdy dach płaski wieńczący ogrzewany budynek wymaga ocieplenia. W budownictwie istnieje kilka technologii przeznaczonych do tego celu. Ich podstawową różnicą jest sposób mocowania i wykończenia izolacji.
Charakterystyka dachów płaskichDach płaski to rodzaj warstwowej przegrody wieńczącej budynek, której nachylenie nie przekracza 12 stopni. Układ tego typu może być stosowany w budynkach o różnym przeznaczeniu. Podstawowy podział stropodachów dotyczy rodzaju podłoża pod warstwy izolacyjno-wykończeniowe. Z tego względu można wyróżnić:
- dachy na podłożu z blachy trapezowej pełnej;
- dachy na podłożu z blachy trapezowej perforowanej;
- dachy na podłożu betonowym.
Bez względu na zastosowane podłoże, w każdym przypadku konieczna jest
izolacja dachu płaskiego. W budownictwie istnieje kilka technologii ocieplania przegród wieńczących budynek o niewielkim kącie nachylenia do poziomu. Poszczególne rodzaje systemów różnią się przede wszystkim ze względu na układ i sposób mocowania warstw wykończeniowych.
Izolacja z wełny skalnej na dach płaskiWełna skalna jest najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem w zakresie izolacji dachów płaskich bez względu na rodzaj podłoża. Wysoka użyteczność tego wyrobu wynika nie tylko z
niskiej wartości współczynnika przewodzenia ciepła lambda, ale także z dodatkowych cech.
Izolacja z wełny skalnej
ogranicza przenoszenie dźwięków i pogłosu oraz tłumi drgania, zapewniając komfort akustyczny w budynku. Dowodem tego jest udokumentowana
izolacyjność akustyczna właściwa wynosząca 49-50 dB.Skalny materiał, ze względu na swoją niepalność,
gwarantuje również najwyższy poziom bezpieczeństwa użytkowania obiektów. Izolacja z wełny jest
odporna na działanie ognia i temperatur pożarowych, przekraczających nawet
1000°C. Wyrób ten tworzy skuteczną zaporę przeciwogniową, która
utrudnia rozwój pożaru, jak również rozprzestrzenianie się płomieni na inne pomieszczenia.
Odporność na temperatury pożarowe sprawia także, że izolacja
nie ulega uszkodzeniu ani zniszczeniu podczas grzania papy termozgrzewalnej pełniącej funkcję izolacji przeciwwilgociowej i pokrycia na dachach płaskich.
Wełna skalna może być klejona do podłoża lub mocowana z zastosowaniem łączników mechanicznych. Wierzchnie wykończenie izolacji może mieć formę wspomnianej już papy lub blachy. Co bardzo ważne, wełna skalna być stosowana także w przypadku dachów płaskich zielonych.