Bardzo wysokie, drugie miejsce zajęła Polska w zestawieniu Budindex, uwzględniającym udział budownictwa w PKB poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Na liście największych inwestycji realizowanych obecnie w UE znalazła się przebudowa stacji kolejowej Warszawa Zachodnia wraz z modernizacją linii średnicowej.
Ranking przygotował Budimex. Jest to pierwsza tego typu analiza w Polsce. - Pokazujemy skalę rozwoju rynku budowlanego w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Zwracamy uwagę na największe obecnie realizowane budowy w krajach Unii. Pokazujemy ranking państw, które inwestują największe fundusze w budownictwo, proporcjonalnie do swojego produktu krajowego brutto – tłumaczy we wstępie Artur Popko, prezes spółki.
Budimex przeanalizował udział budownictwa w PKB poszczególnych krajów UE i opracował ranking, który został nazwany Budindex. Dane pochodzą z 2020 roku. Na bardzo wysokim, 2. miejscu w zestawieniu, znalazła się Polska z udziałem budownictwa wynoszącym 7,4 %, o ok. 1,5 pkt. procentowego powyżej średniej unijnej (5,86 %). Wartość wypracowana przez budownictwo wynosi w przypadku naszego kraju 35,82 mld euro przy PKB w wysokości 484 mld euro.
Zestawienie otwiera Finlandia (8 % udziału), a podium zamyka Austria (7,4 %). W pierwszej dziesiątce znajdują się również: Litwa (7,4 %), Rumunia (7,3 %), Łotwa (7 %), Słowacja (6,9 %), Szwecja (6,7 %), Estonia (6,4 %) oraz Hiszpania (6,3). Tabelę zamyka z kolei Grecja, gdzie udział budownictwa w PKB wynosi zaledwie 1,7 %.
Budimex wyliczył również największe inwestycje budowlane realizowane obecnie w Unii Europejskiej. Najbardziej spektakularnym zadaniem jest bodaj budowa trasy 270-kilometrowej trasy kolejowej z Turynu we Włoszech do Lyonu we Francji. Superszybkie pociągi powinny tamtędy pojechać w 2032 roku, a wartość inwestycji to 25 mld euro.
Na liście znalazła się np. budowa tunelu kolejowego pod Morzem Bałtyckim, który połączy Helsinki i Tallin (wartość 13 mld euro) czy budowa Hafencity, czyli największego w Europie „śródmiejskiego obszaru rozwoju” o powierzchni 127 hektarów (13 mld euro). Każda z dziesięciu części ma służyć innym funkcjom (np. praca, nauka, sztuka itp.).
Trwa również budowa 64-kilometrowego tunelu kolejowego w Alpach Wschodnich, który połączy Austrię z Włochami (8,38 mld euro). Prace mają się zakończyć w 2028 roku. 7,4 mln euro pochłonie z kolei budowa tunelu pod cieśniną Bełt Fehrman. 18-kilometrowy tunel połączy Danię i Niemcy. 2,6 mld euro powinna kosztować trwająca budowa obwodnicy Sztokholmu.
Spektakularne inwestycje są także realizowane w Europie Środkowo-Wschodniej. 5,6 mld euro pochłonie budowa trasy kolejowej z Budapesztu do Belgradu. - Projekt polega na modernizacji istniejącej linii kolejowej, która umożliwi podróżowanie z prędkością 200 km/h. Cała linia liczy 370 km, a pierwsze pociągi na oddanych odcinkach mają pojawić się na początku przyszłego roku – czytamy w raporcie.
Na liście największych inwestycji znalazła się przebudowa stacji kolejowej Warszawa Zachodnia wraz z modernizacją linii średnicowej (wartość 420 mln euro). - Budowa jest jednym z największych przedsięwzięć kolejowych realizowanych w ostatnich latach, w ramach którego przebudowanych zostanie ok. 30 km torów, 130 rozjazdów i sieć trakcyjna – czytamy.
Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa ocenił w podsumowaniu, że „wysokie miejsce Polski w rankingu, prezentującym udział sektora budownictwa w tworzeniu PKB, to zasługa wydatkowania znacznych środków na inwestycje przez publicznych i prywatnych inwestorów”. - Warto podkreślić, że znaczący udział budownictwa nie jest wynikiem niskiej wartości bazowej. Od ponad dekady Polska rozwija się w zadowalającym tempie, czego wynikiem są niesłabnące inwestycje naszych przedsiębiorców – komentuje Styliński.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.