Przed końcem tego roku rząd chce przyjąć projekt przepisów o certyfikacji wykonawców. Celem jest usprawnienie realizacji zamówień publicznych. Certyfikat ma zastąpić liczne zaświadczenia składane obecnie przez wykonawców ubiegających się o zamówienie publiczne.
Rząd planuje wprowadzenie do polskiego systemu zamówień publicznych certyfikacji wykonawców. Chodzi o wprowadzenie procedur, które umożliwią zainteresowanym wykonawcom uzyskanie certyfikatu potwierdzającego zdolności i zasoby konieczne do ubiegania się o zamówienie publiczne w kategorii wskazanej w certyfikacie. Tym samym certyfikat zastępowałby liczne zaświadczenia i oświadczenia, które obecnie muszą być składane oddzielnie na potrzeby każdego zamówienia.
Certyfikaty byłyby przyznawane podmiotom z kraju oraz innych państw Unii Europejskiej. Jak przewidują założenia, wykonawca będzie uprawniony do posługiwania się certyfikatem na potrzeby wielu różnych postępowań o udzielenie zamówienia, bez potrzeby każdorazowego gromadzenia i składania dokumentów oraz oświadczeń w zakresie sprecyzowanych przez zamawiających podstaw wykluczenia oraz warunków udziału w postępowaniu.
Certyfikacja ma ograniczyć obowiązki ciążące obecnie zarówno na wykonawcach, którzy są zobligowane do składania licznych dokumentów, jak i zamawiających, którzy każdorazowo muszą weryfikować składaną dokumentację. Tym samym skrócić ma się czas trwania procedury przetargowej, a udział w postępowaniu uprościć.
Udział w certyfikacji dla wykonawców ma być dobrowolny – alternatywą pozostać ma dotychczasowy sposób weryfikacji oferenta, zamawiający będą jednak mieli obowiązek uznawania certyfikatów w prowadzonych postępowaniach.
Certyfikaty – według założeń – miałyby być wydawane przez akredytowane jednostki certyfikujące, które jednocześnie odciążyłyby od części czynności weryfikacyjnych podmioty publiczne organizujące przetargi.
O potrzebie certyfikacji wykonawców branża budowlana rozmawia od dawna. Oczekiwania w tym zakresie dotyczyły zarówno formalnego potwierdzania potencjału wykonawcy, jak i swoistego świadectwa rzetelności. Wiosną 2021 r. przy Ministerstwie Rozwoju i Technologii powołany został Zespół ds. certyfikacji wykonawców w zamówieniach publicznych oraz polityki zakupowej państwa, w którego skład weszli zarówno przedstawiciele resortów, jak i eksperci, w tym z organizacji branżowych.
Ostateczny kształt certyfikacji zostanie określony w ustawie, której projekt rząd planuje przyjąć w IV kwartale tego roku.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.