Jaką przyszłość w Polsce ma zielony wodór?
Mikołaj Kobryński 09 lipca 2023
Wszystko wskazuje na to, że kluczowym paliwem dla transportu przyszłości będzie wodór, wobec różnych ograniczeń związanych z dostępnymi dziś technologiami bateryjnymi. Nie każdy wie, że obecnie dostępny na rynku wodór zazwyczaj nie jest paliwem neutralnym emisyjnie, spoglądając na cały cykl życia. Całkowitą zeroemisyjność zapewnia jedynie zastosowanie zielonego wodoru. Uruchomienie jego produkcji w masowej skali będzie ogromnym wyzwaniem ekonomicznym, technologicznym i logistycznym.
PGE zapowiada drezynę na wodór
Alstom ma umowę z dostawcą wodoru na Polskę
Zachodniopomorskie także z Doliną Wodorową
ORLEN przestał być Polskim Koncernem Naftowym
Mikołaj Kobryński 04 lipca 2023
PKN ORLEN z dniem 3 lipca 2023 roku zmienił nazwę, usuwając z niej frazę “Polski Koncern Naftowy”. Zmiana nazwy spółki ma w większym stopniu korespondować z przyjętą strategią, ale i oddawać stan aktualny, gdyż po zrealizowanych przejęciach Energi i PGNiG spółka stała się jeszcze większym graczem na rynkach energii elektrycznej i ciepła oraz monopolistą na polskim rynku gazu ziemnego. Koncern rozwija także segmenty chemiczny i detaliczny, deklarując osiągnięcie neutralności emisyjnej netto do 2050 roku, a niegdyś dominujący segment rafineryjny staje się dla niego coraz mniej istotnym źródłem przychodów.
ORLEN przejmuje 266 stacji paliw w Austrii
PKN Orlen powołał fundusz korporacyjny. Ma zainwestować 100 milionów euro
Innowacyjne Drogi Samorządowe od Orlen Asfalt
Maersk kupi 25 elektrycznych TIR-ów!
Mikołaj Kobryński 28 czerwca 2023
Duński potentat na rynku logistycznym i żeglugowym poinformował o zakupie 25 elektrycznych samochodów ciężarowych Volvo FH z przeznaczeniem do użycia w Niemczech. Jak wskazuje Maersk, jest to ważna inwestycja w kontekście dekarbonizacji transportu i zamierzeń spółki w zakresie osiągnięcia neutralności emisyjnej netto do 2040 roku.
Maersk. Tęczowy kontener rusza w świat. Przypłynie także do Polski
Zielona transformacja szansą dla zarządców infrastruktury drogowej i kolejowej
Mikołaj Kobryński 22 czerwca 2023
W dyskursie publicznym zielona transformacja jest często utożsamiana głównie ze wzrostem kosztów. Trzeba jednak mieć świadomość, że koszt rezygnacji z niej byłby znacznie wyższy niż nakłady inwestycyjne, jakie będą musiały zostać poniesione w drodze do neutralności emisyjnej. Jednocześnie w wielu przypadkach wdrożenie rozwiązań prośrodowiskowych może paradoksalnie doprowadzić do ograniczenia kosztów, przede wszystkim w wyniku spadku zużycia energii elektrycznej. Dotyczy to transportu kolejowego, ale także infrastruktury drogowej.
S6. Obwodnica Sianowa oddana do ruchu
Jaką przyszłość w Polsce ma zielony wodór?
CPK bliżej wyboru partnera strategicznego
Wojciech Dąbrowski: Innowacyjne projekty spółki PKP Energetyka będą kontynuowane w PGE
Michał Szymajda 05 czerwca 2023
PKP Energetyka stała się częścią Grupy PGE. Rząd dopiął swego i doprowadził do wykupienia z rąk prywatnego funduszu spółki zapewniającej dostawy energii do pociągów poruszających się po krajowych torach. De facto mówimy tu o nacjonalizacji. Rozmawialiśmy o tym z Wojciechem Dąbrowskim, prezesem zarządu Polskiej Grupy Energetycznej.
S6. Obwodnica Sianowa oddana do ruchu
Jaką przyszłość w Polsce ma zielony wodór?
CPK bliżej wyboru partnera strategicznego
Pittsburgh: Pierwsze na świecie lotnisko zasilane gazem i energią z paneli
Rafał Dybiński 18 lipca 2021
Lotnisko w Pittsburghu od minionej środy jest w całości zasilane gazem ziemnym i energią słoneczną. To pierwszy tak działający port na świecie, który dzięki poczynionym inwestycjom aspiruje do miana najinteligentniejszego.
S6. Obwodnica Sianowa oddana do ruchu
Jaką przyszłość w Polsce ma zielony wodór?
CPK bliżej wyboru partnera strategicznego
Raport EEA: Zachęćmy pasażerów samolotów, by wybrali KDP
Roman Czubiński 28 marca 2021
Choć kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu, przy planowaniu inwestycji należy upewnić się, czy ich efekty wynagrodzą wpływ budowy na środowisko. Do korzystania z kolei może zachęcić uruchamianie linii dużych prędkości, interoperacyjność oraz większa częstotliwość. W poszczególnych przypadkach bardziej przyjazny środowisku, niż samochód z silnikiem Diesla, potrafi być nawet samolot – wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska.
Wodór mniej opłacalny od hybryd bateryjnych?
Lotnictwo i kolej: Różne drogi do ekologii
Eksperci: Zmiany w sektorze transportu muszą być gruntowne
KIP 2016: Udział węgla będzie się zmniejszał. Nie wiemy tylko o ile i jak długo
Emilia Derewienko 22 czerwca 2016
Polska będzie sukcesywnie eliminować węgiel, jednak nie wiadomo do jakiego udziału procentowego zostanie on zmniejszony. W kwestii kształtu energetyki w Polsce rola państwa jest kolosalna – mówili eksperci podczas IV Kongresu Infrastruktury Polskiej w Warszawie.
Profesor Siemińska-Lewandowska: Nie oszczędzajmy na rozpoznaniu geologicznym
Powstał pierwszy polski motocykl elektryczny. Wykorzystano druk 3D
Do ceny paliwa doliczana będzie „opłata emisyjna”
KIP 2016: Jak będzie wyglądał rynek produkcji energii w Polsce do 2020 roku?
Michał Szymajda 22 czerwca 2016
O perspektywach rozwoju polskiej energetyki – przyszłości energii odnawialnej, potencjalnej roli małej energetyki i możliwościach planowania rozwoju sieci przesyłowych rozmawiano podczas debaty „Budowanie mocy i sieci – inwestycje do 2020 roku” podczas IV Kongresu Infrastruktury Polskiej.
Jest przetarg na terminal dla farm wiatrowych i kontenerów w Gdyni
Fotowoltaika – kosmiczna energia przyszłości
Farma fotowoltaiczna zasili obóz dla uchodźców w Jordanii