ju
Tym samym można przewidywać, że pozyskanie prawomocnych decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej, umożliwiających uzyskanie pozwolenia na budowę, nastąpi w 2013 roku. Wówczas po opracowaniu dokumentacji przetargowej możliwe będzie wszczęcie odpowiednich procedur i rozpoczęcie robót budowlanych w kolejnej perspektywie finansowej 2014-2020 – przyznaje Andrzej Massel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w odpowiedzi na interpelację posła Jerzego Borkowskiego.
Etap polegający na przygotowaniu dokumentacji przedprojektowej i projektowej miał zakończyć się w lipcu 2011 roku. Jednak ze względu na protesty mieszkańców gmin, przez które przebiegać na planowana linia kolejowa, wystąpiły problemy na etapie uzyskania niezbędnych dokumentów w zakresie wymagań środowiskowych. Przeciwnicy wskazują na istniejącą już linię kolejową, która mogłaby zostać zmodernizowana, to trasa z Zawiercia do Tarnowskich Gór.
„Połączenie kolejowe Katowice – Pyrzowice oraz istniejąca linia kolejowa nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie to dwa odrębne zagadnienia, które można traktować komplementarnie, ale nie alternatywnie. Należy dodać, iż Zarząd PKP Polskie Linie Kolejowe SA zaakceptował przebieg linii kolejowej z Katowic do MPL w Pyrzowicach po zapoznaniu się z wynikami analiz społeczno-gospodarczych, ekonomiczno-finansowych, technicznych i środowiskowych zawartych w etapie IV: Trasowanie linii, ustalanie zakresu robót, wybór opcji opracowanych w ramach realizowanego przedsięwzięcia ww. projektu. Przedmiotowy przebieg trasy uzyskał pozytywną opinię Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego” – wyjaśnia decyzję Andrzej Massel.
Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko został złożony we wrześniu 2010 roku. Od tego czasu trwa konflikt z mieszkańcami gmin, przez które miałaby przebiegać trasa (wyznaczona przez Chorzów, Bytom i Piekary Śląskie). Dwukrotnie ogłaszano w tej sprawie konsultacje społeczne, które w pierwszej połowie listopada ubiegłego roku zakończyły się rozprawą administracyjną otwartą dla społeczeństwa w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.
W grudniu 2011 roku RDOŚ w Katowicach wydał obwieszczenie informujące o przedłożeniu wniosku o wydanie decyzji środowiskowej do dyrektora generalnego ochrony środowiska z prośbą o zaopiniowanie przez Krajową Komisję ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko. Ta wezwała inwestora do uzupełnienia raportu.